فرار رو به جلو به سبک رئیس فدراسیون دوچرخه‌سواری/ پای قمری روی پوست خربزه؟- اخبار ورزشی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، تیم ملی دوچرخه‌سواری جاده کشورمان پس از تامین خرج‌های اعزام به ازبکستان، تا چند روز دیگر راهی تاشکند می‌شود تا در مسابقات قهرمانی آسیا شرکت کند. البته فراهم شدن شرایط این اعزام به همین راحتی و بی‌حاشیه نبود، به چه دلیل که طی روزهای گذشته حواشی ساخته شده به دست رئیس فدراسیون سبب شد تا رشته‌ای که پای ثابت کاروان المپیک ایران در دوره‌های گذشته بوده، وارد حاشیه شود.

قمری روز شنبه در گفت‌وگو با رابطه ها عمومی فدراسیون به انتقاد از کمیته ملی المپیک و رضا صالحی امیری رئیس این کمیته پرداخت (اینجا بخوانید) و به نوعی تهدید هم کرد که شاید تیم ملی به ازبکستان اعزام نشود.

این حرف‌ها با واکنش تند کمیته ملی المپیک مواجه شد (اینجا بخوانید) و این نهاد بزرگ ورزشی با بیان اینکه فدراسیون دوچرخه‌سواری از سوء مدیریت رنج می‌برد، جواب انتقادات قمری را داد.

پس از بیانیه کمیته ملی المپیک، قمری در پی تغییر حرف‌هایش برآمد و با انداختن تقصیر حواشی گذشته بر گردن مدیر رابطه ها عمومی فدراسیون و کم تجربه دانستن وی، تلاش کرد همه چیز را گل و بلبل نشان بدهد. این در حالی بود که مدیر رابطه ها عمومی سابقه نزدیک به دو دهه فعالیت در عرصه رسانه را دارد و طبعاً نمی‌تواند بی‌تجربه باشد.

اتفاقاتی که طی دو روز گذشته افتاد، شاید قسمت کوچکی از شرایط فدراسیون دوچرخه‌سواری طی دو سال گذشته را نمایان کرد؛ شرایطی که خوب نیست و روز به روز بدتر هم می‌شود. شاید بتوان گفت که دوچرخه‌سواری ایران یکی بدترین دوران خود را پشت سر می‌گذارد؛ دوران که با از دست رفتن مدال‌های مختلف همراه بوده هست. گل سرسبد هر تورنمنتی در دنیای ورزش، اول المپیک، سپس مسابقات قهرمانی جهان و پس از آن نیز گیم‌های آسیایی هست که ازبرای هر کشوری ارزش بسیار زیادی دارد. دوچرخه‌سواری ایران در سالی که گذشت، عملکرد بسیار بدی در گیم‌های آسیایی ۲۰۱۸ اندونزی داشت و حتی نتوانست یکی از سه مدالی که در ۲۰۱۴ اینچئون کسب کرده بود را تکرار کند. این در حالی بود که فدراسیون‌های دوچرخه‌سواری یکی از ضعیف‌ترین فدراسیون‌ها در میان کاروان اعزام به جاکارتا بود و همین عملکرد ضعیف انتقاد مسئولان رده بالای ورزش کشور از مسئولان فدراسیون را در پی داشت.

در کنار اینها باید به کناره‌گیری باشگاه‌های بزرگ و سرمایه‌گذار در دوچرخه‌سواری نیز اشاره کرد. این شرایط به واسطه بالاخره ناگهانی قیمت ارز به وجود آمد. انتظار می‌رفت فدراسیون پس از کناره‌گیری باشگاه‌ها که نقش اصلی را در اعزام ملی‌پوش به مسابقات میان‌المللی و همچنین کسب سهمیه المپیک ایفا می‌کردند، فکری به حال این شرایط کند، ولی آب از آب تکان نخورد تا شاهد کمرنگ شدن شانس المپیکی شدن رکابزنان باشیم.

همچنین باید به بهانه گذشته خسرو قمری در آستانه اعزام تیم ملی به مسابقات قهرمانی آسیا نیز اشاره کرد. وی در روز ۱۰ فروردین عنوان کرد که «بارش‌های بسیار و ترافیک در مناطق کوهستانی استان‌های سراسر کشور اجازه نداده تا اردوی تیم ملی در شرایط خوبی برگزار شود و ما مجبور هستیم در تهران تمرینات را ادامه دهیم». برنامه مسابقات قهرمانی آسیا از چند ماه قبل معلوم بود و مسئولان فدراسیون می‌دانستند که جاده‌های کشور پر از ترافیک خواهد بود. آنها همچنین می‌توانستند پیش‌بینی شرایط جوی را نیز داشته باشند. به هر حال صحبت‌های قمری بیانگر آن بود که درصورتیکه تیم ملی نتیجه نگیرد، قرار هست باران و سیل و ترافیک مقصر این ناکامی در ازبکستان لقب بگیرد.

باید به عدم ذخیره‌سازی پول فدراسیون نیز اشاره کرد. در واقع فدراسیون وقت برگزاری مسابقات را می‌دانست و آگاه بود که وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک در ماه نخست از سال ۹۸ قادر به پرداخت بودجه نیست. با این وجود هیچ فکری در این باره نشد تا این وضعیت به وجود بیاید.

آنچه مسلم هست، ضعف دوچرخه‌سواری ایران طی دو سال گذشته مشهود هست؛ رشته‌ای که رئیسش چند ماه قبل به عنوان «مدیر لایق آسیا» از سوی کنفدراسیون آسیا معرفی شد ولی اکنون پایش روی پوست خربزه هست…درصورتیکه این مسیر ادامه داشته باشد، باید فکر عاجلی از سوی مسئولان به قصد از میان بردن این وضعیت صورت بگیرد.

 

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *