ایجاد امکان پست مهمان در وردپرس

9

همونطور که میدونید، پست میهمان یکی از قابلیت های یک وبسایت هست و امکان ارسال مطلب توسط کاربران سایتتون رو ایجاد میکنه. این عمل، به دلیل آپدیت نگه داشتن سایتتون، تاثیر خوبی در موتورهای جستجو داره. آیا میخواهید که افراد بی تجربه در سایتتان مشارکت کنند؟ آیا نگران هزینه های اضافی آموزش و حمایت از نویسندگان جدید هستید؟

در این مقاله ی وردپرس نوت به شما نشون میدیم که چگونه امکان پست کردن کابران تازه کار وردپرس که فقط به کنترل نیاز دارن و نیازمند آموزش و حمایت شما نیستن رو در ساییتون ایجاد کنید.

gues_post_feature-700x218

حالت های بسیاری وجود دارن که شما بخواهید به یک کاربر مهمان یا یک شرکت کننده ی معمولی اجازه بدید که در سایتتون یک پست ایجاد کنن بدون اینکه نیاز باشه به رابط مدیریت وردپرس دسترسی داشته باشن.

یک سایت وردپرس که مربوط به یک مجموعه مثل کلیسا، باشگاه ورزشی، مدرسه، انجمن و یا یک مجله محلی هست به احتمال زیاد به چند نویسنده مایل به ارائه ی محتوا نیاز خواهد داشت.

با استفاده از یک فرم ساده تعبیه شده در یک صفحه برای کاربران تازه وارد خیلی ساده میشه که بتونن در اطراف سرک بکشن و این تمام چیزیه که اونا نیاز دارن.

این دقیقا همون کاریه که پلاگین DJD Site Post انجام میده. ما روی نصب و پیکربندی پلاگین و سپس روی ساخت فرم های موجود در اون کار میکنیم. همچنین گزینه های اضافه مثل طراحی یک فرم، ایجاد یک نقش خاص برای مشارکت کنندگان و اداره ی دسترسی به رابط مدیریت وردپرس رو بررسی خواهیم کرد.

در ابتدا به نصب و پیکربندی افزونه DJD Site Post میپردازیم.

نصب و پیکربندی پلاگین DJD Site Post

میتونید این پلاگین رو از طریق Plugins > Add New در بخش مدیریت پیدا کنید یا اون رو از مخزن پلاگین های وردپرس دانلود کنید. بعد از نصب و فعال سازی افزونه، با استفاده از کد کوتاه (shortcode) یک صفحه ایجاد کنید تا بتونید اون رو به درستی پیکربندی کنید.

به قسمت Pages > Add New برید و یک صفحه ی جدید با یک عنوان مناسب ایجاد کنید. در قسمت body صفحه کد زیر رو وارد کنید:

 

 

روی گزینه انتشار کلیک کنید و وقتی که صفحه رفرش شد، به URL نگاه کنید و یک نوت با Post ID ایجاد کنید (post.php?post=XX where XX is the Post ID).

حالا به بخش Settings > DJD Site Post برید. تنظیمات بسیار واضح هستن اما ما بعضی از اونها رو که ممکنه به بررسی بیشتر نیاز داشته باشن توضیح میدم.

Form Title – این عنوانی هست که در بالای فرم ظاهر میشه. خالی گذاشتن قسمت عنوان باعث میشه که یک عنوان پیش فرض که برای یک فرم تعبیه شده کمی نامناسبه نمایش داده بشه. کمی جلوتر به مخفی کردن این عنوان هم میپردازیم.

Edit Page ID – این قسمت جاییه که شما Post ID صفحه ای رو که ساختید وارد میکنید.

Publish Status – لیست کامل استاتوس ها موجوده. به نظر من تعلیق پست خیلی مهم هست، که به شما یا مدیر سایت امکان بررسی پست و اختصاص دسته بندی و تگ ها قبل از انتشار مطلب رو میده.

Mail on New Post – فکر میکنم این گزینه ارزش بررسی کردن رو داشته باشه، بخصوص اگر از انتشار به عنوان تنظیمات انتشار استاتوس استفاده نمیکنید.

Hide WordPress Toolbar – اگر میخواهید رابط مدیریت رو کاملا از دید مخفی کنید این گزینه رو علامت بزنید.

Hide Regular WP Edit Link – زمانی که میخواهید تنها از قابلیت های ارائه شده توسط پلاگین استفاده کنید این گزینه رو علامت بزنید.

Allow guest to post – در اکثر موارد نیازی نیست که نویسندگان مهمان که از بازدیدکننده هایی که عضو سایت نیستند مطالبی رو به اشتراک بذارن. اگر به مهمان ها امکان ارسال مطلب رو بدید قطعا نباید گزینه انتشار استاتوس رو به انتشار تبدیل کنید.

Allow Guests to select Category – این گزینه به افرادی مربوط میشه که از فرم استفاده میکنند. به نظر من بهتره این گزینه علامت نخورده باقی بمونه تا نویسنده ها روی محتوا تمرکز کنن.

Category for Guest Posts – استفاده از یک دسته بندی موجود (مثلا: submissions)

Require a Title – این گزینه رو علامت بزنید! ما به یک عنوان نیاز داریم، بنابراین اگر نویسنده یک عنوان انتخاب نکنه ما مجبور میشیم که این کارو بکنیم.

Content Field Style – برای اداره ی بیشتر چیزها پیشنهاد میکنم از ویژوال استفاده کنید – تنظیمات فقط ویژوال که هیچ دسترسی به HTML ندارن.

Allow Media Upload – فکر میکنم که شما ناچارید این گزینه رو انتخاب کنید!

Email & Name for Guest Posts – اگر نویسنده ها باید ابتدا به سایت وارد بشن نیازی به انتخاب این گزینه نیست.

 

همچنین شما میتونید لیبل های استفاده شده توسط فرم رو کنار بذارید و از لیبل هایی که برای نویسنده هاتون معقول تر هستن استفاده کنید.

زمانی که تنظیماتتون کامل شد روی گزینه ی ذخیره تغییرات کلیک کنید. در بازدید از صفحه ای که کمی قبل ایجاد کردید باید صفحه ای مثل این رو ببینید:

guest_post_raw

طراحی شکل ظاهری فرم

شکل ظاهری فرم خیلی جالب توجه نبود بنابراین دنبال راهی برای طراحی مجدد اون گشتیم.

تغییر دادن فایل CSS بدون ایجاد یک child theme خیلی کار سختیه (اگر در حال حاضر از یک child theme استفاده میکنید این دقیقا جاییه که باید CSS سفارشی خودتون رو اضافه کنید). همینطور نمیخواستیم فایل CSS رو که هر مسیر آپدیتی رو میشکنه مستقیما در پلاگین قرار بدیم.

تصمیم گرفتیم که از پلاگین Simple Custome CSS که امکان قراردادن قوانین CSS که باعث تغییر تم و استایل پلاگین میشه استفاده کنیم. بعد از نصب پلاگین و رفتن به Appearance > Custome Css دستور CSS زیر رو برای انجام این کارها اضافه کردیم:

+ حذف تمام عنوان فرم
+ گذاشتن فضای اضافه اطراف دکمه ی اضافه کردن رسانه
+ حذف کادر اطراف فرم
+ اضافه کردن یک کادر به زمینه ی فرم
+ جایگذاری بهتر دکمه ی ارسال

 

 

اینکه بخواهید از این شکل ظاهری استفاده کنید یا نه بستگی به Theme شما داره، اما این استایل ظاهر بهتری داره.

guest_post_styled

انتخاب یک نقش مناسب برای نویسندگان معمولی

DJD Site Post این انعطاف رو ایجاد میکنه که به مهمان ها امکان ارسال یک پست رو میده. مزیت این قابلیت اینه که کاربران نیازی به به یاد سپردن اطلاعات کاربری ورود ندارن؛ و اشکال این قابلیت اینه که مهمان ها نمیتونن (و نباید) فایل هاشون رو آپلود کنن و شما باید زمان زیادی رو صرف مقابله با پست های ناخواسته بکنید.

رویکردی که من پیشنهاد میکنم اینه که یک نقش خاص برای نویسنده ایجاد کنید، قابلیت های مناسب به اونا اختصاص بدید و از اونها برای هریک از کاربرانتون استفاده کنید. این کار به راحتی با پلاگین Capability Manager Enhanced انجام میشه.

ایجاد نقش جدید

پلاگین CME رو نصب کنید و به منوی Users > Capabilities برید.

در ویجت Create New Role در منوی سمت راست، کلمه Guest Contributor رو تایپ کنید و روی Create کلیک کنید. بررسی کنید که آیا ویجت Select Role to View/Edit برای نقش جدیدتون تغییری پیدا کرده یا نه (اگر نه، از منوی کشویی اون رو انتخاب کنید و روی Load کلیک کنید).

میخواهیم این قابلیت ها رو به نقش جدید بدیم:

1 . پست – ویرایش

2 . سایر قابلیت های WordPress Core – خوانده شده

3 . سایر قابلیت های WordPress Core – آپلود فایل

همین! ما فقط میخواهیم قابلیت های مورد نیاز نقش برای انجام وظایفش رو به اون بدیم.

میخواهید دسترسی به داشبورد رو حذف کنید؟

این یک نظریه ی جالبه. به طور پیش فرض، وقتی که یکی از کاربرها به سایت وارد میشه، به داشبورد هدایت میشه و در اونجا پست ها (قابلیت پست – ویرایش)، رسانه (قابلیت آپلود فایل) و دسترسی به پروفایل رو خواهد دید.

حالا، تمام نکته ی نصب پلاگین DJD Site Post حذف قابلیت برگشت به عقب کاربرانه که به نظر من باید یه کاری در این مورد انجام بدیم.

با نصب پلاگین Remove Dashboard Access شما انعطاف لازم برای محدود کردن دسترسی به بخش مدیریت رو پیدا میکنید. برای محدود کردن دسترسی به بخش مدیریت به منوی Settings > Dashboard Access برید.

remove_dashboard_settings-700x514

پیشنهاد میکنم که قابلیت ها رو محدود کنید و از قابلیت هایی استفاده کنید که نویسنده های مهمان شما نمیتونن از اونها استفاده کنن. گزینه های مدیریت پیش فرض در بیشتر مواقع خوب هستن اما اگر میبینید که مانع استفاده ی کاربرانتون از رابط مدیریت میشه میتونید از مزایای مدیریت پیشرفته ی قابلیت ها برای ایجاد یک قابلیت خاص استفاده کنید:

1 . در منوی Users > Capabilities گزینه ی Administrator در بخش انتخاب نقش رو انتخاب کنید تا بتونید ویجت رو ببینید یا ویرایش کنید و روی Load کلیک کنید.

2 . سپس در کادر متن ویجت اضافه کردن قابلیت، دسترسی به داشبورد رو وارد کنید و روی Add کلیک کنید.

3 . به قسمت قابلیت های اضافی برید و روی کادر انتخاب کنار دسترسی به داشبورد کلیک کنید و بعد تغییرات رو ذخیره کنید. حالا مدیر این نقش رو داره.

مرحله ی آخر رو برای همه ی نقش هایی که میخواهید به رابط مدیریت دسترسی داشته باشن، تکرار کنید و اونهایی که نمیخواهید رو حذف کنید.

به تنظیمات دسترسی به داشبورد برگردید و access_dashboard رو در منوی کشویی قابلیت ها پیدا کنید. روی گزینه ی اجازه دادن به کاربران برای ویرایش پروفایل کلیک کنید (این یعنی کاربر ها میتونن بدون ایجاد مزاحمت برای شما آدرس ایمیلشون رو تغییر بدن!) و یک آدرس مناسب برای بخش Redirect URL وارد کنید. این میتونه صفحه ی اصلی سایت یا صفحه ای که فرم عضویت سایت در اون قرار داره باشه.

روی ذخیره ی تغییرات کلیک کنید و حالا کار شما تموم شد!

[به روز رسانی] محدود کردن دسترسی و اضافه کردن فرم ورود به سایت

حالا ما یه فرم داریم که به کاربرای وارد شده به سایت امکان پست کردن مطلب رو میده که این خیلی خوبه. اما با اضافه کردن دو تا ویژگی دیگه میتونیم اون رو بهتر کنیم.

اول باید استفاده ی بیشتر از فرم رو محدود کنید. در حال حاضر هر کاربر وارد شده به سایت میتونه این فرم رو ببینه که ممکنه این خواسته ی شما نباشه، بخصوص اگر شما تعدادی اعضای معمولی داشته باشین.

برای محدود کردن دسترسی از بخش مدیریت قابلیت ها، قابلیت front_end_submit رو برای هر کاربری که میخواهید به فررم دسترسی داشته باشه اضافه کنید. پیشنهاد میکنم قابلیت هایی اضافه کنید که بررسی اونها با کنار هم گذاشتن کدها آسون باشه و شمارو از ساختن تعدادی زیادی نقش بی نیاز کنه.

دوم اینکه یک فرم ورود برای زمانی که کاربر به سایت وارد نشده ولی به صفحه دسترسی داره ایجاد کنید. حتی اگر تعداد اعضای سایتتون زیاده و یا اینکه از فرم ورود توی تمتون استفاده کردید و نمیخواهید این کار رو انجام بدید، منطقی تر اینه که فرم ورود رو در صفحه ارائه کنید.

برای اضافه کردن هر دوی این ویژگی ها این کد رو در فایل functions.php تم وارد کنید:

 

در واقع ما از فیلتر محتوا برای جایگزین کردن محتوای مورد نظر خودمون توی کد پلاگین DJD Site Post در این شرایط استفاده میکنیم: زمانی که بازدیدکننده وارد سایت نشده؛ و زمانی که بازدیدکننده ی وارد شده قابلیت ارسال پست رو نداره.

با اضافه کردن اولویت 0 در فیلتر، این کد قبل از پردازش غیر فعال میشه و میتونید اون رو حذف کنید.

حالا سایت میتونه از طرف کاربرانی که انتخاب شدن مطلب ارسال کنه و این کاربران به داشبورد سایت دسترسی ندارن.

آیا شما یک سایت با نویسنده های معمولی رو اداره میکنید؟ چطوری اون رو اداره میکنید؟ به نظرتون این یک راه عملی خواهد بود؟

به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

مرضیه ترابی هستم، 19 ساله، علاقمند به طراحی وب و تکنولوژی های روز. در وردپرس نوت مقاله هایی که ترجمه کردم رو میخونید!

9 دیدگاه

 1. خسته نباشید و دست مریزاد خدمت شما با این سایت خوب. امیدوارم که این سایت همینطور خستگی نا پذیر و پرکار به کار خودش ادامه بدهد. دست شما هم درد نکند.

 2. آموزشی مفید و عالی بود.. سپاس از معرفی و آموزش کامل این افزونه..
  اما یک سوال: امکان ارسال فایل برای نویسنده شاید بسیار کاربردی به نظر بیاد اما از ظرفی خطرناک هم هست( از دو جهت: 1- ارسال فایل های مخرب به سایت 2- ارسال فایل های حجیم و یا ارسال زیاد فایل ها و در نتیجه پر شدن فضای هاست. )
  آیا راهی هست که بشه فایل های کاربران در فضاهای دخیره فایلی مثل درآپ باکس و.. ذخیره بشن؟

  • سلام دوست عزیز
   میشه با تغییر در کدهای PHP برای آپلود فایل محدودیت حجم و پسوند اینجاد کرد. اما در مورد وردپرس و دراپ باکس در پست های آینده حتما مینویسم براتون.
   موفق باشید

 3. سلام می خواستم بدونم آیا میشه از متا یا زیمنه دلخواه استفاده کرد در این افزونه

 4. مظفر عالی زاده on

  سلام
  سوال که میپرسه برا جمع دو عدد رو چطو عوض کنیم و چیز دیگه ای جاش بزاریم یا بجای plus که میزاره و بهم ریختگی هم ایجاد میکنه + بزاریم
  تشکر از زحماتتون

 5. مهرزاد on

  سلام و سپاس از مطالب ارزنده
  من مدت کمی هستش که وارد بحث وردپرس شدم و البته تا حد زیادی عجول در یادگیری
  در خصوص همین افزونه خواستم راهنمایی بیشتری کنید که چه کارایی رو باید انجام بدم راستش یک برگه درست کردم و داخل برگه اون کد رو کپی کردم اما از قسمت بعد که گفتین نتی رو ایجاد کنم نفهمیدم خیلی خیلی خلاصه وارتر و راحت تر بگین
  شرمنده همه دوستان

در مورد این مطلب، یک نظر ثبت کنید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.