جایگاه وردپرس در تجارت الکترونیک

0

shop

سلام دوستان وردپرسی؛

این روزا اکثر افرادی که سایت میزنند معمولا برای به وجود آوردن فروشگاه اینترنتی دست به این اقدام میزنند یا به عبارتی وارد عرصه ی تجارت الکترونیکی میشن.هر کسی با توجه به اطلاعاتی که داره از سیستمی واسه ی این کار استفاده میکنه اما معلوم نیست سیستمی که انتخاب میکنه میتونه اونقدری موثر عمل کنه یا نه! مقاله ای که امروز قراره برای شما ارائه بدم کمی طولانی هستش اما برای افرادی که دستی در کسب کار الکترونیکی دارند فوق العاده مفیده و میتونه کمک بسیار بزرگی برای پیشرفت اونها در این عرصه بکنه!

آیا میشه از وردپرس برای تجارت الکترونیک استفاده کرد یا خیر؟ بستگی داره!
با توجه به تصورات برخی افراد وردپرس گزینه ی مناسبی برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی نیست در مقابل تصور افرادی دیگر اینه که سیستم وردپرس تنها راه بهینه و خوب برای ایجاد فروشگاه اینترنتی است! مطمئنا راه اندازی فروشگاه هایی در این حوزه با استفاده از چندین پلتفرم میتونه تقاضاهای مختلف افراد رو جوابگو باشه.سیستم وردپرس میتونه انتخاب درستی برای مواردی باشه اما نه در همه ی شرایط!!!

مقایسه ی سیستم های Hosted و self-hosted

شاید از معنی این کلمات بتونین به نتایجی برسید و گمانه زنی هایی داشته باشید اما قبل از اینکه وارد مبحثش بشم باید یه تعریف کوتاهی از این موضوع داشته باشم.
سیستم Hosted به میزبانی گفته میشه که میتونه سیستم رو به صورت شخصی و جداگانه روی خودش نصب کنه با همه ی امکانات به مشتری تحویل بده و در مقابلش فقط هزینه های کار رو دریافت کنه و البته مدت زمان تمدید رو برای هر مشتری مشخص کنه! به عبارتی این سیستم ها دقیقا مثل رفت و آمد شما با اتوبوس هست. محدوده و شما فقط یک مسیرهای مشخصی رو با پرداخت هزینه میتونید باهاش سفر کنید و به دلخواه شما عمل نخواهد کرد!
سیستم های self-hosted نیز همین گونه هست و تنها فرق اون در اینه که شما هزینه ی بیشتری رو پرداخت میکنید تا بتونین به صورت شخصی این سرویس رو داشته باشید و البته بهتره بگم امکانات بیشتری هم در اختیار شما قرار میگیره.
حالا طبق دیدگاه های عمومی افزونه های وردپرسی شبیه به ووکامرس یا easy digital downloads قادر به ایجاد فروشگاه های کوچکی هستند و برای تجارت های بزرگ به درد نمیخورند. در حالی که اگر از پلتفرم های hosted مثل فروشگاه های shopify و Bigcommerce میتونین فروشگاه های رسمی تر و بزرگتری رو بنا بذارید.
در واقع این دیدگاه بسیار قدیمی است، این حقیقت که تعدادی از موارد آن از راه قدیمی بر روی بسترها تعیین میشه ذکر نشده!

وظایف

به نظر شما وردپرس برای ساخت اپلیکیشن بستر مناسبی است؟ شاید تا حالا بهش فکر نکردیم اما ممکنه گزینه ی خوبی باشه!
حالا آیا این سیستم گزینه ی خوبی برای راه اندازی تجارت الکترونیک هست؟
هر چند، این مورد برای اکثر فروشگاه ها گزینه ی خوبی است در مقابل میتونه برای تعدادی از فروشگاه ها مناسب نباشه!
ولی در کل نقاط ضعف و قوتی برای هر سیستم بیان شده که در قسمت های بعدی بررسی خواهیم کرد.
معمولا ما بیشتر با ووکامرس، easy digital downloads و shopify کار میکنیم اما باید اطلاعاتمون رو درباره ی سایر فروشگاه سازها نیز قوی کنیم.درسته که برخی مخالفت ها در برابر سیستم های فروشگاه ساز وردپرسی فاقد ارزش هست اما خب بعضی از اونها هم باید مورد توجه قرار بگیرند!

نقاط ضعف در راه اندازی تجارت الکترونیک با وردپرس

هر کاربر وردپرسی عاشق اینه که بهش بگن به راحتی با یک افزونه و نصب ساده ی اون میتونه کار کنه! زمانی که شما افزونه های وردپرسی رو با چیزی شبیه به shopify مقایسه می کنید، دچار اشتباه بزرگی شده اید! افزونه ها ممکنه برای افرادی که آشنایی خوبی با اونها دارند آسون باشه اما برای تعدادی از کاربران که میخوان تازه فروش آنلاین رو شروع کنند و تجربه ای ندارند، اینطور نیست!
سیستم مدیریت محتوای وردپرس در گام اول احتیاج به خرید دامنه و تنظیماتش، هاست، نصب، نصب افزونه ها و تنظیمات مربوط به آنها، نصب قالب و تنظیماتش و … دارد.اما با استفاده از hosted، دیگه نگران این موارد نخواهید بود.زیرا به صورت ماهانه با پرداخت هزینه تمامی این مراحل برای شما محیا خواهد شد و شما فقط فروشگاه تجاری خودتون رو تحویل میگیرید و در اون شروع به فعالیت می کنید. در مقابل تعدادی از سایت های این چنینی دارای تنظیمات سختی هستند اما حوزه ی یادگیری آن راحت تر از فروشگاه سازهایی مثل ووکامرس است!
مسئله ی wp cron برای تعدادی از سایت ها وجود داره، این سیستم ها محیط خوبی برای ترسیم جداول مثل لیست قیمت ها و یا پرداختی ها نیستند.میتونن به خوبی کار کنند اما سایر بستر ها میتونن این موارد و تقاضا ها رو خیلی بهتر از cron پاسخ گو باشند.
دارندگان فروشگاه وردپرسی مسئول به روز رسانی نرم افزارها و امنیت هاست خود هستند.تعداد زیادی از دارندگان وب سایت ها، این مسئولیت های سنگین رو بر عهده دارند. سیستم های hosted تمامی نقش ها رو در بسته ی ارسالی کاربر ایجاد می کنند در حالی که حتی کاربر نمیدونه این موارد از چه طریقی قدرت میگیره و فقط از اون راحت استفاده می کنند.
هر دو سیستم وردپرس و hosted به صورت مقیاسی می باشند اما ملاحظاتی برای کاربران وردپرس وجود داره که باید به اون توجه کرد.
مسئله ی پایگاه داده امر بسیار مهمی هستش که برای کاربران وردپرس وجود دارهکه باید عملیات آدرس دهی در اوون انجام بشه، هاست آن باید بهینه سازی بشه و افزونه های استفاده شده باید با سایت مقیاس بشن. با سیستم hosted هیچ موردی برای کاربران وجود نداره.

۳۰۸۶۸۲۷۲۸۳_e9e762331c

نقاط قوت در راه اندازی تجارت الکترونیک با وردپرس

یک موردی که گاهی بهش برخورد می کنیم اینه که وردپرس یک راه حل ساده است و کاربران ساخت فروشگاه با اون رو برای فروشگاه های کوچیک تصور می کنند. در صورتی که اصلا اینطور نیست! در بسیاری از موارد شبیه به مخزن بزرگی برای تجارت الکترونیک هستش.
خب حالا نقش وردپرس اینجا چطوریه؟
در مرحله ی اول، وردپرس بیشترین راه حل های موجود رو برای سایت ها ارائه میده.وردپرس میتونه جنبه های تجارت الکترونیکی برای وبسایت رو پیشنهاد میده. بعلاوه، ویژگی های دیگر سیستم های مدیریت محتوا را پوشش می دهد.
در مرحله ی دوم، برای امر سئو بهینه شده است. محتوا در این بخش خیلی اهمیت داره و وردپرس بر پایه ی محتوا ساخته شده. مسئله ی مهم اینه که اگر سعی کنید وبلاگ رو بر روی بستر دیگری پیاده سازی کنید، بسیار دردناک خواهد شد. برای ایجاد فروشگاه باید وبسایت کاملی ایجاد کنید و بر روی تجارت الکترونیک ساده ای متمرکز نشید.
در واقع وردپرس شامل قابلیتی است که شما رو مجذوب خودش میکنه و نمیتونید به بستر دیگه ای مهاجرت کنید! انتخاب گسترده ای از افزونه ها، قالب ها و تمامی گونه های راه حل برای وردپرس وجود داره. از زمان روی کار اومدن سیستم های open source راه های یافتن و مقایسه ی سیستم هایی که خصوصیت نزدیک به تجارت های بزرگ رو دارند کار چندان ساده ای نیست.
صحبت کردن درباره ی امر سفارشی سازی، توانایی شما برای سفارشی کردن وردپرس یا افزونه ها در وردپرس نسبت به سیستم hosted کار چندان ساده ای نیست.
عملگرهای زیادی برای وردپرس وجود دارند که در hosted نیستند.برای مثال، توسعه دهندگان کنترلی بر روی پروسه ی پرداختی در سیستم shopify ندارند. اما این مراحل میتونه در سیستم وردپرس سفارشی سازی بشه. در واقع شما معمولا میتونید برای راه اندازی و شروع کار خود از افزونه هایی استفاده کنید که بهتون کمک کنه.

انواع محصولات

در واقع بزرگترین تفاوت بین سیستم hosted و self-hosted بحث نحوه ی استفاده در مقیاس پذیرش نیست بلکه به انواع محصولات برمیگرده! آیا میشه در همه ی فروشگاه های تجاری تی شرت فروخت؟ افزونه ی EDD میتونه این امکانات رو فراهم کنه. هر چند، تشخیص فروش محصولات پیچیده در سیستم های hosted کمی سخته! به عنوان مثال اگه شما سعی کنید در فروشگاه shopify در قمیت ها تغییری ایجاد کنید، باید بدانید که به معنای واقعی نیاز به استفاده از ترفند ها دارید!
استفاده از افزونه ی وردپرسی برای این کار به مراتب راحت تر هستش. بیشتر افزونه های تجاری به تعداد کافی اقداماتی برای تغییر محصولات، تغییر برگه ی مربوط به محصول، فرم پرداخت و یا تغییر هر بخش از سایت رو در بر میگیرند.

مطالب اضافی 

استفاده از سیستم های hosted برای تجارت الکترونیک به طور خاص و راحت در اختیار کاربر قرار میگیره و کاربر میتونه تنظیماتی رو به وسیله ی اپلیکیشن ها و دیگر سرویس های موجود محیا کنند. هر چند دقیقا مثل اجاره ی خانه در مقابل خرید خانه است. زمانی که شما خونه ای رو اجاره میکنید حق خیلی از اقدامات رو ندارید و در واقع مالک خانه نیستید. در مقابل راه اندازی تجارت الکترونیک با وردپرس به طور مستقیم شبیه به خرید خانه است. شما مالک آن هستید و هر کاری میتوانید انجام دهید.

روزهایتان زیبا

Powered by WPeMatico

به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

من سعید مسلمی هستم. در وردپرس نوت میتونید تجربه ها و مقالات ترجمه شده توسط من درباره وردپرس رو بخونید. رشته‌ی تحصیلیم مخابرات هست که هیچ ربطی به تخصص هام در زمینه وب نداره :) توضیح: نوشته های موجود در دسته‌ی دایرکتوری، نوشته‌ی دایرکتِ وردپرس نوت نیست و از سایت های دیگر جمع آوری شده است.

در مورد این مطلب، یک نظر ثبت کنید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.