جلسه بیست و سوم مدرسه (ایمن باشیم)

0

sec جلسه بیست و سوم مدرسه (ایمن باشیم)

سلام به همه همراهان همیار وردپرس؛

اگه خاطرتون باشه چند جلسه ای از مدرسه ی همیار رو با برنامه ی ایمن باشیم شروع کردیم. در جلسه ی قبلی درباره ی برنامه های به روز رسانی صحبت کردیم و اثراتش رو خدمت شما گفتیم. در این جلسه قراره با مبحث دیگه ای از این سری آموزش ها در خدمت شما باشیم پس شما هم با ما همراه باشید…

برنامه ی امروز بر محور قالب و افزونه استوار شده! درباره ی امنیت قالب و افزونه های وردپرسی باید بگم بیش از نیمی از هکرها در این مورد موفق میشن! پس شما اولین موردی که بهش نیاز دارید اینه که توجه بیشتری به فعال سازی افزونه ها و قالب هایی که نصب می کنید داشته باشید. حالا بیایید همین اول کار به نکاتی توجه کنیم:

اگه افزونه ای رو نصب کردید و متوجه شدید که تمام عملکرد سایت رو تحت تاثر قرار داده، از ادامه ی فعالیت افزونه جلوگیری کرده و آن را حذف کنید.

از افزونه ای که بیش از دو سال است که به روز نشده به هیچ وجه استفاده نکنی! پیشنهاد میشه از افزونه هایی که به صورت مرتب بروز رسانی میشه استفاده کنید.

همه افزونه ها به صورت یک شکل ایجاد نمیشن و برخی از اونها دارای کدهای بسیار ضعیفی هستند که به راحتی راه رو برای هکرها باز می کنند.

موضوع مهمی که برای همه ی قالب ها وجود داره اینه که به صورت منظم قابل بروز رسانی باشند و همچنین مهم تر از اون اینه که از کدهای مناسب و صحیحی ایجاد شده باشند. این کیفیت رو می تونید خودتون چک کنید.
اگر توسعه دهنده هستید که به راحتی می تونید این کار رو انجام بدید و تشخیص حاصل کنید اما در غیر اینصورت با افزونه ای به نام Theme-check این کار رو انجام بدید.

دانلود

صفحه افزونه

 

 

 

برای استفاده از قالب های رایگان بسیار دقت کنید و مواظب باشید که از منابع شناخته شده برای دانلود آنها اقدام کنید. اما موردی که اینجا مطرحه اینه که هکرها می تونن با وارد کردن کدهای مخرب به قالب ها و افزونه های غیر رایگان نیز دسترسی داشته باشند.
پس بسیار دقت کنید که حتی تم هایی رو که می خرید از منابع معتبری تهیه شوند. به روز رسانی وردپرس میتونه به صورت خودکار پیکره بندی بشه.
برای به روز رسانی خودکار افزونه کد زیر رو در جدول wp-config.php جایگذاری کنید:

add_filter( 'auto_update_plugin', '__return_true' );

و همچنین برای بروز رسانی اتوماتیک قالب کد زیر را در جدول wp-config.php جایگذاری کنید

add_filter( 'auto_update_theme', '__return_true' );

ویرایشگر افزونه های وردپرسی و قالب ها به کاربران اجازه ی هر گونه تغییری رو میدن.اگه هکری قادر به دست یافتن به ناحیه ی مدیریت وردپرس شد به راحتی با تغییر کد قادر به تخریب سایت میشه یا حتی کلا کدها رو میتونه حذف کنه!!!
برای جلوگیری از این اتفاق ویرایشگر افزونه و قالب رو غیر فعال کنید. چطوری؟
به وسیله ی جایگذاری کد زیر در جدول wp-config.php

define( 'DISALLOW_FILE_EDIT', true );

در واقع شما می تونید گزینه ی به روز رسانی، نصب افزونه ها و قالب ها رو حذف کنید! استفاده از این روش، نصب و بارگذاری هر گونه قالب یا افزونه ای رو غیر فعال میکنه.

define( 'DISALLOW_FILE_MODS', true );

کد بالا، برای غیر فعال کردن این مواردی که گفته شد به کار میره که باید حتما در جدول wp-config.php قرار بگیره.

تا همین جا برای این جلسه کافیه. امیدوارم برای دوستان مفید واقع شده باشه، در جلسات بعدی نیز با ما همراه باشید.

روزهایتان زیبا

 

بازنشر توسط وردپرس نوت

به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

من سعید مسلمی هستم. در وردپرس نوت میتونید تجربه ها و مقالات ترجمه شده توسط من درباره وردپرس رو بخونید. رشته‌ی تحصیلیم مخابرات هست که هیچ ربطی به تخصص هام در زمینه وب نداره :) توضیح: نوشته های موجود در دسته‌ی دایرکتوری، نوشته‌ی دایرکتِ وردپرس نوت نیست و از سایت های دیگر جمع آوری شده است.

در مورد این مطلب، یک نظر ثبت کنید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.