ساخت تغییردهنده اندازه فونت مطالب وردپرس با jQuery

0

امروزه قبول اینکه وردپرس یکی از محبوب‌ترین سیستم‌های مدیریت محتوی به‌شمار می‌رود برای کمتر کسی سخت می‌باشد. حال اگر این CMS قدرتمند با jQuery ترکیب شود، می‌تواند شگفتی‌ساز شود! در این آموزش با ساخت یک تغییردهنده اندازه فونت برای محتوای سایت، شما را با یک نمونه از فواید استفاده از jQuery در وردپرس آشنا خواهیم ساخت.

فرض کنید شما در حال خواندن مطلبی در یک سایتی می‌باشید و به‌خاطر اندازه کوچک یا بزرگ فونت‌های آن مطلب، خواندن آن برای‌تان دشوار است. در اینجاست که نیاز یک تغییردهنده اندازه فونت احساس می‌شود. در این آموزش ما با ایجاد ۲ دکمه +A و -A به بازدیدکننده این امکان را خواهیم داد تا با کلیک بر روی آنها اندازه فونت بخش مورد نظر را کوچک یا بزرگ کند.

 

مرحله اول: تعیین بخش مورد نظر برای تغییر اندازه فونت آن

این مرحله مهمترین قسمت ساخت این تغییردهنده اندازه فونت می‌باشد که در آن باید element مورد نظرتان را به این تغییردهنده ربط دهید. با اینکه می‌توانید این تغییردهنده را در صفحه نخست سایت‌تان (index.php) قرار دهید، اما توصیه می‌شود آن را در صفحه single.php قرار داده تا تنها موقع خواندن یک مطلب استفاده شود.

جهت اینکه بتوانیم اندازه فونت یک element را قابل تغییر بکنیم، بایستی آن را داخل یک div با کلاس منحصربه‌فردی قرار دهیم. از آنجایی که ما از پوسته دو هزار و دوازده وردپرس برای این آموزش استفاده می‌کنیم، فایل single.php ما بعد از اضافه کردن کد مورد نظر که محتوی را داخل کلاس resize قرار می‌دهد، به قرار زیر خواهد بود:

 

در قسمت highlight شده در کد بالا، div را با کلاس resize طوری قرار دادیم که فقط بخش body نوشته را شامل شود.

 

مرحله دوم: اضافه کردن لینک‌های تغییر اندازه فونت

قدم بعدی، اضافه کردن ۲ عدد لینک در صفحه است که به‌عنوان دو دکمه برای تغییر اندازه متن استفاده خواهند شد. یکی برای کوچک کردن و دیگری برای بزرگ کردن. این لینک‌ها را در هر جای صفحه به غیر از داخل حلقه(loop) وردپرس، می‌توانید قرار دهید. در زیر کدهای صفحه single.phpمان را مشاهده می‌فرمایید و خط highlight شده مربوط به لینک‌های‌مان می‌باشد که هر کدام را با یک ID منحصربه‌فرد مشخص کرده‌ایم.

 

مرحله سوم: اضافه کردن جادوی jQuery

اکنون زمان آن است که کدهای jQuery را به پوسته‌مان اضافه کنیم تا لینک‌های تغییردهنده فونت عمل کنند. در داخل پوشه مربوط به فایل‌های جاوا اسکریپت پوسته‌تان یک فایل با نام resize.js ساخته وکدهای زیر را در آن وارد نمایید. اگر همچین پوشه‌ای داخل پوشه پوسته‌تان وجود ندارد، بهتر است یکی با نام js بسازید و فایل resize.js را در آن قرار دهید.

 

مرحله چهارم: ارجاع اسکریپت در وردپرس

قدم آخر برای این کار اضافه کردن یک مرجع برای resize.js در وردپرس می‌باشد تا کدهای‌مان را اجرا کند. به‌طور پیش‌فرض سیستم وردپرس دارای کتابخانه jQuery می‌باشد و ما تنها کافیست اسکریپت را داخل پوسته ارجاع دهیم. برای انجام این کار فایلfunctions.php پوسته خود را باز کرده و کدهای زیر را در آن وارد نمایید:

 

به همین سادگی تمام شد! اکنون اگر مطلبی را در سایت‌تان مشاهده می‌فرمایید، می‌توانید با دکمه‌های +A و -A اندازه فونت آنها را تغییر دهید. همچنین می‌توانید با کدهای CSS مناسبی دکمه‌ها را استایل داده و در محل مورد نظرتان نمایش دهید.

امیدوارم این آموزش به دردتان خورده باشد.

موفق باشید

بازنشر توسط وردپرس نوت |  منبع: Dtuts.net

به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

من سعید مسلمی هستم. در وردپرس نوت میتونید تجربه ها و مقالات ترجمه شده توسط من درباره وردپرس رو بخونید. رشته‌ی تحصیلیم مخابرات هست که هیچ ربطی به تخصص هام در زمینه وب نداره :) توضیح: نوشته های موجود در دسته‌ی دایرکتوری، نوشته‌ی دایرکتِ وردپرس نوت نیست و از سایت های دیگر جمع آوری شده است.

در مورد این مطلب، یک نظر ثبت کنید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.