ساخت دسته بندی‌ و ایجاد تگ برای رسانه وردپرس

5

سیستم رسانه‌ی وردپرس در چند سال اخیر راه درازی را پیموده و پیشرفت چشمگیری داشته است. طبق معمول و با این حال احتمالا می‌تواند در این زمینه کمی بهتر نیز بشود و یکی از موارد آشکار در این راه می‌تواند اضافه کردن دسته بندی‌ها و تگ‌ها به رسانه باشد. این امر می‌تواند دست کاربر را برای مدیریتی ساده‌تر و حتی کمی در شکل گیری راهکار‌های خلاقانه باز کند.

با در نظر گرفتن این موضوع، ما قصد داریم چند روش که شما میتوانید دسته‌بندی‌ها و تگ ها را به مدیا (مانند تصاویر) اختصاص دهید و نیز چگونگی کمک‌ رسانی آنها را مرور کنیم. برای انجام این فرآیند می‌توان دو راه حل را پیش گرفت.

بدلیل اینکه مردم اغلب راه حل‌های غیر پلاگین را می‌پسندند، ابتدا یکی از آنها را ارائه می‌کنیم و البته در ادامه راه حل پلاگینی بسیار قدرتمندی نیز معرفی خواهیم کرد که راه‌کارهای تازه ای در کار کردن با مدیای خود به شما می دهد که انجام کارهایی مانند ساختن گالری دربر می‌گیرد.

پلاگین کتابخانه رسانه ایِ پیشرفته شده

اولین راه حل در حالت پلاگین کتابخانه رسانه ای پیشرفته شده نامیده شده. این لینک وارد سایتی می‌شود که شما می‌توانید پلاگین ذکر شده را از آنجا دانلود کرده و سپس آن را روی سایت خود بارگذاری کنید . این پلاگین نسخه بهبود یافته از یک پلاگین مدیا لایبراری دیگر با همین نام است که میتوانید آن را روی WordPress.org بیابید. توصیه ما همان پلاگین ابتدایی است چون به واقع نسخه بهبود یافته تری است. تفاوت بزرگ بین این دو پلاگین امکان جابجایی گروهی تصاویر به دسته بندی ها است، به عنوان نمونه، انتخاب کردن 20 تصویر مسافرتی و انتقال آنها به دسته بندی “مسافرت” و بعد انتخاب 30 تصویر در رابطه با غذا و انتقال آنها به دسته بندی “خوراکی‌ها”.

با پلاگین دیگری شما باید هر تصویر را دانه به دانه و بصورت جداگانه (و فقط زمانی که روی صفحه ویرایش کلیک کرده باشید) منتقل کنید. این پلاگین اجازه می‌دهد که شما از دسته بندی‌ها و یا تگ‌های موجود خود استفاده کنید و یا شما می‌توانید به راحتی دسته بندی خود را بسازید که این امکان تنها برای مدیا قابل دسترس است.

چگونگی کارکرد این پلاگین

در اینجا به برخی از نکات پایه‌ای این پلاگین می‌پردازیم با این هدف که شما به گوشه از قدرت آن پی ببرید. چندین روش برای تعیین کردن دسته بندی در مدیا وجود دارد که به شرح زیر می‌باشند:

تعیین کردن دسته‌بندی یا تگ توسط بارگذارنده (Uploader)

البته بسیاری ابتدا مدیای خود را با ویراشگر پست بارگذاری می‌کنند و اگر این چنین پیش رفتید بعد از انجام این کار شما یک بخش در سمت راست با عنوان Uploader/library برای دسته بندی ها مشاهده می‌کنید.

همینطور وقتی با هدف ویرایش یک تصویر توسط مدیا لایبراری روی آن کلیک می‌کنید نیز تنظیمات مشابهی برای دسته‌بندی ها و تگ‌ها در سمت راست مشاهده خواهید کرد.

ایجاد دسته‌بندی و تگ‌ها توسط لیست کتابخانه رسانه ها

اگر تعداد زیادی تصویر دارید که هنوز آنها را دسته بندی نکرده‌اید، یا علاقه دارید که آنها را در بیشتر ازیک دسته بندی قرار دهید و یا قصد تقییر دسته بندی آنها را دارید شما می‌توانید به قسمت لایبراری مدیای خود رفته (Media > Library) که در آنجا لیستی از تمامی تصاویر خود مشاهده خواهید کرد اما هنگام اضافه کردن پلاگین نیز تعدادی قابلیت جدید خواهید دید به عنوان مثال اگر شما بیش از یک تصویر شناور در لیست خود داشته باشید گزینه ای برای اختصاص دادن آن تصویر به یک دسته بندی و یا تگِ خاص مشاهده خواهید کرد.

برای جابجایی تعدادی تصویر به صورت همزمان شما می‌توانید بعد از انتخاب آن تصاویر به منوی کشویی در بالای صفحه و سمت چپ دکمه جا به جایی گروهی (Toggle Bulk) بروید، دسته بندی خود را انتخاب کنید سپس روی دکمه جابجایی گروهی کلیک کنید.

این کار آنها را به دسته بندی مورد نظر منتقل می‌کند.

طرز کار با دسته بندی های مدیا

کارکردن با دسته بندی ها در مدیا به سادگی همان ساختن دسته بندی هاست . شما کماکان در مدیا لایبراری خود کلیدی را مشاهده می‌کنید که امکان دیدن تصاویر یک دسته بندی خاص را به شما می‌دهد.

اما بگذارید اینطور بگوییم که شما هنگام نوشتن یک پست در جستجوی یک تصویر نیز بوده اید در این حالت اگر بر روی کلید مدیا در ویرایشگر پست کلیک کنید و از همان طریق به قسمت مدیا لایبراری بروید شما کماکان این امکان را دارید که تصاویر خود را فیلتر کنید.

این راه پیدا کردن تصویری که شما در جستجوی آن هستید و البته امر ساختن یک گالری از تمامی عکس های مسافرتی شما را نیز بسیار آسان‌تر می‌کند .

برای این مقصود شما می‌بایست مراحل ساده زیر را پیش ببرید:

  1. ابتدا بر روی “Create Gallery” کلیک کنید
  2. تصاویر خود را براساس دسته بندی آنها فیلتر کنید
  3. عکس‌هایی که مد نظر دارید را انتخاب کنید
  4. و در نهایت بر روی “Create a new gallery” کلیک کنید

 

کدگذاری برای فایل های توابع (Functions)

گزینه دوم کد گذاری برای فایل های فانکشن است که البته از لحاظ قدرت به پای پلاگینی که در بالا به آن اشاره کردیم نمی‌رسد. اما می‌تواند برای توسعه دهندگان و کسانی که به دنبال چیزهای از پیش تکمیل نشده می‌گردند یک شروع باشد.

اگر کد زیر را در فایل فانکشن‌های پی اچ پی (functions.php) خود قرار دهید، شاهد فایل های پیوستی مانند تصاویری که میتوانند به دسته‌بندی یا تگ‌ها اختصاص داده شوند خواهید بود. این همان سیستم دسته‌بندی و تگی است که روی وبسایت خود تنظیم کرده اید.

و اگر تصمیم گرفتید پوسته سایت خود را تغییر دهید، شما احتمالا باید ساخت یک Child theme را در دستور کار خود قرار دهید، البته اگر تا این زمان این کار را انجام نداده‌اید.

 

خطاب به کسانی که به استفاده از رسانه های وردپرس اعتیاد دارند:

در صورت استفاده و استفاده مجدد از مدیا در سایت خود و بعد دسته بندی‌ها، تگ‌ها و فایل های پیوست شما هیچ کار غیر معقولی انجام نداده‌اید. اما در واقع، اگر به دسته‌بندی‌های مدیا نقل مکان کردید احتمالا هیچ وقت نمی‌توانید به گذشته خود بازگردید. این می‌تواند مشابه کارکردن با پست‌های بدون دسته بندی و یا تگ خاصی باشد، آیا چنین چیزی ممکن است ؟ طبیعتا بله، اما چه کسی می‌خواهد اینطور باشد؟

به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

من سعید مسلمی هستم. در وردپرس نوت میتونید تجربه ها و مقالات ترجمه شده توسط من درباره وردپرس رو بخونید. رشته‌ی تحصیلیم مخابرات هست که هیچ ربطی به تخصص هام در زمینه وب نداره :) توضیح: نوشته های موجود در دسته‌ی دایرکتوری، نوشته‌ی دایرکتِ وردپرس نوت نیست و از سایت های دیگر جمع آوری شده است.

5 دیدگاه

در مورد این مطلب، یک نظر ثبت کنید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.