روش ایجاد سایدبار های سفارشی و ویجت ها

6

اگر سایت شما از سایدبارها و ویجت های استاتیک استفاده میکنه شما در حال از دست دادن یک فرصت بزرگ هستید.

آیا صفحه تماس با ما ی سایت شما با داشتن سایدبار مخصوص به خودش بهبود پیدا میکنه؟ یک دانلود رایگان دارید که میخواهید در یک ویجت و فقط برای یک هفته نمایش داده بشه؟ آیا میخواهید که یک پیشنهاد ویژه فقط برای کاربران عضو سایت نمایش داده بشه؟

در این مقاله از وردپرس نوت، به سایدبارها و ویجت های استاتیک شما یک خاصیت دینامیک میدیم که رابط و تاثیر محتوای شما رو به طرز چشمگیری بهبود میده.

custom_sidebars_feature-700x218

 

اجازه بدید ابتدا طرز کار ویجت ها و سایدبارها رو به طور مختصر توضیح بدیم.

سایدبارها برای نمایش دادن محتوا در یک سایت وردپرس به غیر از محتوای اصلی به کار میرن. اگرچه به صورت کلی در حاشیه سمت چپ یا راست سایت (یا هر دو) نمایش داده میشن، و بر خلاف اسمشون، هیچ الزامی وجود نداره که سایدبارها عمودی باشن و مشاهده ی سایدبارها در Footer و یا حتی Header غیرمعمول نیست.

widgets_sidebars

سایدبارهایی که شما در پنل ویجت خودتون میبینید  (Appearance > Widgets) در فایل functions.php تم شما ایجاد شده اند. تم شما همچنین سایدبارهایی که از طریق عملکردها در قالب نمایش داده میشن رو هم کنترل میکنه. به طور کلی در هر صفحه یک یا چند سایدبار وجود داره که برای هر کاربری نمایش داده میشه؛ با این حال دیدن سایدبارهایی که فقط در صفحه اول نمایش داده میشن (مثل Twenty Twelve ) و یا دیدن یک قالب تمام عرض که هیچ سایدباری رو در حاشیه سمت چپ یا راست نمایش نمیده غیر معمول نیست.

محتوای سایدبارها توسط ویجت ها ایجاد میشن؛ در واقع بهتره که سایدبارها رو به عنوان “مناطق ایجاد شده توسط ویجت” بشناسیم. وردپرس با تعدادی ویجت پیش فرض مثل تقویم، پست های اخیر و متا همراهه و همچنین تعداد بیشماری پلاگین وجود داره که ویجت های اضافی رو تقریبا برای هر چیزی که فکر میکنید به سایت اضافه میکنه.

و البته شما میتونید کد ویجت خودتون رو بنویسید.

ویجت ها در پنل ویجت ها برای سایدبار ها تنظیم و اختصاصی شده اند و استاتیک هستند به این معنا که بدون در نظر گرفتن صفحه ی درحال تولید و یا کاربر درحال درخواست نمایش داده میشن.

با توجه به این واقعیت که محتوای سایدبار به راحتی توسط کابران مجاز پیکربندی میشه، سایدبارها و ویجت ها ابزار های قدرتمندی برای کنترل خروجی یک سایت بدون نیاز به متوسل شدن به برنامه نویسی هستند.

این ها برای یک سایت ساده بیشتر از حد کافی هستند اما اگر شما یک سایت در حال رشد و اعضای زیاد دارید پس نیاز دارید که پتانسیل سایدبارها و ویجت ها رو یک گام بزرگ جلوتر ببرید.

 

افزونه های Content Aware Sidebars و  Dynamic Widgets

زمانی که شروع به اختصاص دادن ویجت ها به یک سایدبار میکنید، بد نیست که کمی فراتر برید و یک سایدبار بسیار بزرگتر از محتوای اصلی داشته باشید. مشکل اصلی زمانیه که برای تهیه تمام صفحات و تمام کاربران تلاش میکنیم.

میخواهیم دو پلاگین نصب کنیم که به شما برای حل این مشکلات کمک میکنن و سایدبارها ویجت هایی با هردو هدف محتوای خروجی و بازدیدکننده ی درحال درخواست ایجاد کنیم.

 

 

Content Aware Sidebars

پلاگین Content Aware Sidebars به شما این امکان رو میده که سایدبارهای متعددی بسازید و برای هرکدوم قوانینی تعیین کنید که زمان و چگونگی نمایش اونها رو کنترل کنه؛ این سایدبار میتونه جایگزین سایدبار پیش فرض بشه و یا با اون ادغام بشه. با توجه به گستردگی این گزینه فکر میکنم اسم Context Aware برای این افزونه مناسب تره!

 

Content Aware Sidebars

نیاز به: 3.3 یا بالاتر

سازگار تا: 3.8.2

آخرین به روز رسانی: 6-1-2014

دانلود ها: 92,248

رتبه بندی: 4.9 / 5.0 (71 بررسی)

سازنده:  Joachim Jensen (Intox Studio)

 

 

 

Dynamic Widgets

پلاگین Dynamic Widgets بر همین اساس اما با ویحت ها کار میکنه و مجموعه ای بسیار وسیع تر از قوانین فراهم میکنه، برای مثال، ویجت ها در یک نقش خاص و برای زمانی مشخص شده هدف گذاری میکنه.

 

Dynamic Widgets

نیاز به: 3.0.0 یا بالاتر

سازگار تا: 3.8.2

آخرین به روز رسانی: 24-2-2014

دانلود ها: 354,602

رتبه بندی: 4.8 / 5.0 (170 بررسی)

سازنده: Qurl

 

 

 

چه زمانی Content Aware و چه زمانی Dynamic باشیم؟

قبل از اینکه ایجاد سایدبارهای جدید و اضافه کردن قوانین به ویجت ها رو شروع کنید، نیاز دارید که بنشینید و طرح مورد نیازتون رو مشخص کنید از جمله:

  • کدوم صفحه ها باید سایدبار جداگونه داشته باشن؟
  • آیا شما ویجت هایی دارید که تنها برای نقش های خاصی قابل اجرا باشن؟
  • آیا ویجت هایی وجود دارن که بخواهید در صفحات خاصی پنهان باشن (ممکنه باعث حواس پرتی در فرآیند ثبت نام یا خرید بشن) ؟
  • آیا میخواهید که یک ویجت خاص فقط روی دستگاه های تلفن همراه نمایش داده بشه (مثلا درمورد یک برنامه جایگزین) ؟

 

با اینکه استفاده کردن از Dynamic Widgets به تنهایی وسوسه برانگیزه اما این ممکنه به سرعت مدیریت سایدبارها رو مشکل کنه. اگر میخواهید مجموعه ای کاملا متفاوت از ویجت ها داشته باشید یک سایدبار جدید ایجاد کنید و سایدبار پیش فرض رو نادیده بگیرید؛ از Dynamic Widgets برای معیارهای دیگه ای در صفحه ای که میخواهید ویجت در اون نمایش داده بشه استفاده کنید.

 

دو نمونه ی سریع

خب، اجازه بدید که با چند مثال سریع ببینیم که چطور باید از این دو افزونه ی جدید استفاده کنیم.

در مرحله اول برای مثال ما یک سایدبار برای صفحه “تماس با ما” تنظیم میکنیم که مخاطبین کلیدی مختلف رو در یک لیست قرار بده.

برای ایجاد یک سایدبار برای صفحه ی تماس با ما که جایگزین سایدبار پیش فرض بشه این کارها رو انجام بدید:

1. در منوی داشبورد روی لینک سایدبار جدید کلیک کنید و سپس روی گزینه Add New کلیک کنید

2. عنوان “Contact” رو وارد کنید

3. روی گزینه Pages کلیک کنید و در این کادر به دنبال صفحه ی Contact بگردید

4. روی گزینه  Add to Group کلیک کنید؛ حالا دستور در پنجره ی Condition Groups ضاهر میشه، روی گزینه Save کلیک کنید

5. در پنجره ی Options، مطمئن بشید که Handle روی Replace تنظیم شده و primary sidebar رو انتخاب کنید (در Twenty Twelve این بخش با نام Main Sidebar وجود داره)

 ca_sidebars

حالا اگر به منوی  Appearance > Widgets برید میبینید که یک سایدبار Contact جدید وجود داره که میتونید اون رو به ویجت ها اختصاص بدید و زمانی که صفحه تماس با ما نمایش داده میشه این سایدبار جایگزین سایدبار پیش فرض میشه.

 

حالا اجازه بدید که یک ویجت دینامیک برای نمایش یک پیشنهاد ویژه برای ماه جاری و برای کاربران عضو سایت تنظیم کنیم.

1. به منوی  Appearance > Widgets برید و ویجت Text رو به سایدبار Main بکشید (drag کنید)

2. عنوان و شرح رو وارد کنید و روی Save کلیک کنید

3. روی Dynamic Setting: Static کلیلک کنید؛ پنجره ی Dynamic Widget نمایش داده خواهد شد

4. روی Role کلیک کنید، در قسمت نمایش به همه No رو انتخاب کنید و گزینه Subscriber رو تیک بزنید (و همینطور Admininstrator که به شما امکان امتحان کردن بده)

5. روی Date کلیک کنید و تاریخ های to و from رو روی ماه جاری تنظیم کنید

6. روی Save کلیک کنید؛ حالا به پنجره Widget بازگردانده میشید. ویجت Text رو باز کنید و حالا متوجه خواهید شد که تنظیمات دینامیک هستند.

dynamic_widgets

اگر سایتتون رو با همون مرورگر باز کنید باید ویجت جدید رو ببینید. سایت رو با یک مرورگر دیگه (یا اگر از گوگل کروم استفاده میکنید، در یک پنجره incognito) باز کنید و ویجت نباید نمایش داده بشه.

 

راه داشتن یک سایت با تاثیر بالا

زمانی که گزینه های این دو افزونه رو مرور میکنید به سرعت متوجه امکانات وسیعی که این دو در صورت ترکیب شدن باهم ارائه میدن، میشید.

قادر بودن به هدفمندتر کردن محتوای پشتیبانی با بهبود دادن رابط اون مثلا اینکه در چه قسمتی از سایت قرار بگیره، چه کسی اون رو مشاهده کنه و در چه زمانی دیده بشه، قطعا یک گام مهم به سمت موثرتر کردن سایت شماست.

 

چند دقیقه صرف نگاه کردن به محتوای پشتیبانی سایتتون بکنید. آیا از این فضا حداکثر استفاده رو میکنید و یا اینکه میتونید از content aware sidebars و dynamic widgets برای بهتر کردن اون بهره ببرید؟

 

به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

مرضیه ترابی هستم، 19 ساله، علاقمند به طراحی وب و تکنولوژی های روز. در وردپرس نوت مقاله هایی که ترجمه کردم رو میخونید!

6 دیدگاه

  1. سلام

    فکر کنم تو کل نت فارسی تنها مطلب به در د بخوری که بشه در مورد اضافه کردن سایدبار پیدا کرد همین مطلب باشه من نت فارسیو بالا و پایین کردم تا بالاخره این را پیدا کردم
    من الان مشکلی که دارم اینه که سایدبار سایت من سمت راسته… من می خوام یک ستون نظر سنجی به سمت چپ سایت اضافه کنم…متتها این افزونه فقط گزینه بالا و پایین داره ما چطور می تونیم به سمت چپ سایت سایدبار اضافه کنیم؟

در مورد این مطلب، یک نظر ثبت کنید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.