نکاتی مهم برای طراحی استاندارد قالب وردپرس

1

هر هفته٬‌ صدها قالب وردپرس جدید عرضه و تولید می‌شوند. متاسفانه خیلی از این قالب ها بی کیفیت بوده یا دارای مشکلاتی از جمله کدنویسی غیرصحیح و غیراستاندارد٬ هماهنگ نبودن با مرورگرهای جدید  عدم پشتیبانی از امکانات جدید وردپرس، سئوی ضعیف و … هستند ما در این پست برای شما ۵ مورد از مواردی که شما باید بدانید تا بتوانید روی قالب ها اعمال کنید تاطراحی قالب با کیفیت وردپرس و بهینه انجام دهید را برای شما می آوریم.

 

۱. رعایت کردن استانداردهای HTML/CSS در کدنویسی

این مورد از روی عنوان آن کاملا واضح است٬ اکثر قالب های پخش شده در اینترنت و قالب های در حال استفاده شما استانداردهای w3c را رعایت نمیکنند٬‌ هنگام کدنویسی قالب ها باید این موارد رعایت شود تا کدنویسی شما کاملا استاندارد و بهینه باشد که در تمامی مرورگرها بدون هیچ اشکالی اجرا شود و با موتورهای جستجو دوست و رفیق باشد. کدنویسی کاملا صحیح  و استاندارد نشان دهنده کیفیت خوب و بالای کارهای  شما میباشد و موجب ایندکس شدن خوب مطالب در موتورهای جستجو می شود.

کدهای HTML5 HTML، XHTML  را شما میتوانید در وبسایت W3C بررسی کنید٬‌ این وب سایت دارای ابزارهای خوبی برای تست استاندارد بودن کدنویسی قالب شما می باشد. اگر چه با ظهور HTML5 و کاربردهای متفاوت آن، کار شما را برای  حصول کدنویسی ۱۰۰٪ صحیح کرده است.

۲. رعایت استانداردهای برنامه نویسی کدهای وردپرس

مانند بسیاری از پروژه های متن باز دیگر، وردپرس لیستی از کدها و استانداردهای پیاده سازی و توسعه خود را دارا می باشد٬ این یک سبک کدنویسی conventional است که قالب شما برای حفظ هماهنگی میان نسخه های مختلف، بیشترین سازگاری را داشته باشد و در نگاه اول کدنویسی شما استاندارد و تمیز دیده شود.

مثلا برنامه نویسی استاندارد وردپرس به شما اجازه استفاده کدهای کوتاه شده PHP را نخواهد داد٬ برای مثال :‌

 

و شما باید از کدهای کامل PHP  استفاده کنید٬ برای مثال :‌

 

شما میتوانید برای برنامه نویسی کامل و استاندارد وردپرس ازمستندات وردپرس استفاده کنید.

کدنویسی صحیح وردپرس

 

 

۳. هرگز wp_head() را فراموش نکنید

در یک قالب وردپرسی در بین تگ های <head> و  </head> کدهای مهمی قرارمیگیرد که مهم ترین تابعی که شما در بین آنها میبینید تگ wp_head() است که شاید برای تازه واردان حایز اهمیت نباشد اما نقش این تگ درمواقعی که پلاگین باید کدی را در هد قالب شما قرار دهد پررنگ تر می‌شود . بدون این تگ خیلی از پلاگین ها ممکن است به دلیل کم بودن فایل های اجرا نشوند.

عملکرد مشابه کد بالا را در فایل Footer.php میتوانید با تابع wp_footer() بیابید این تابع نیز کارایی مانند تابع بالا دارد اما با این تفاوت که کدهایی اجرایی این تابع در قسمت انتهایی سایت قرار میگیرد و اکثرا پلاگین های  محاسباتی  مانند Google analytics و بقیه از این تابع استفاده می‌کنند.

 

۴. عدم استفاده از کدهای موجود در قالبهای دیگر

برخی برنامه نویسان برای صرفه جویی در وقت خود از کدهایی که در قالب های سایت های دیگر استفاده شده است استفاده میکنند اما این کار اشتباه است چون ما نسبت به نیازهای کاری خود باید کدنویسی کنیم نه از کدهای استفاده شده در قالب های دیگر بهره بگیریم.٬ در بعضی موارد استفاده از کدهای دیگر سایت ها یک افتضاح است!‌ این مورد برای فارسی سازی کردن قالب ها نیز صدق میکنید فارسی سازی کردن قالب ها باعث تولید کدهای اضافی در قالب سایت می شود که نتیجه آن بهم ریختگی و اشفتگی کد های سایت است.

 

۵. مطمئن شوید که قالب با نسخه های جدید وردپرس همخوانی دارد

آیا فکر میکنید قالب شما برای انتشار عمومی آماده است؟ اگر بله، شما برای چک کردن و تست سازگاری قالب خود می‌توانید از پلاگین Theme-Check plugin استفاده کنید٬ این پلاگین قالب شما را با اخرین تنظیمات موجود بررسی و اعلام درست کار کردن یا نکردن قالب با نسخه های دیگر وردپرس را بعهده دارد.

نصب این پلاگین مانند نصب تمامی پلاگین های دیگر است و به شما کمک کرده تا قالبی کاملا استاندارد داشته باشید و کدها و تابع هایی که به اشتباه استفاده کرده اید جلوگیری کند.

قالب های حرفه ای وردپرس حداقل این موارد را به طور کامل و جدی رعایت می کنند.

 

بازنشر توسط وردپرس نوت | منبع: وردپرس با طعم فارسی

به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

من سعید مسلمی هستم. در وردپرس نوت میتونید تجربه ها و مقالات ترجمه شده توسط من درباره وردپرس رو بخونید. رشته‌ی تحصیلیم مخابرات هست که هیچ ربطی به تخصص هام در زمینه وب نداره :) توضیح: نوشته های موجود در دسته‌ی دایرکتوری، نوشته‌ی دایرکتِ وردپرس نوت نیست و از سایت های دیگر جمع آوری شده است.

۱ دیدگاه

در مورد این مطلب، یک نظر ثبت کنید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.