هدایت کاربران به صفحه خاص بر حسب نقش کاربری آنها در وردپرس

0

امروزه وردپرس بیشتر به عنوان یک چارچوب برای برنامه‌های کاربردی وِب استفاده می‌شود. در همین راستا، یک سری امور مهم پیش می‌‌آیند که وردپرس آنها را پوشش نمی‌دهد و این برنامه‌نویس می‌باشد که باید امکاناتی به وردپرس اضافه نماید تا نیازها برطرف شوند. به عنوان مثال، آیا واقعاً می‌خواهید کاربران سایت‌تان صفحه wp-admin وردپرس را ببینند؟!

جواب این سوال معمولاً ” نه ” می‌باشد!

در این مطلب روشی را برای شما آموزش خواهم داد که با استفاده از آن بتوانید کاربران سایت را بر حسب نقش کاربری که دارند به صفحه مورد نظر خود هدایت کنید.

 

گام نخست را با ساختن یک افزونه شروع می‌کنیم. بهتر است که این امکان را به صورت افزونه برای سایت خود مهیا نمایید تا بعدها اگر پوسته سایت خود را عوض کردید به مشکل برخورد نکنید.

در داخل دایرکتوری wp-contents/plugins یک پوشه با نام “cm-redirect-by-role” ایجاد کنید و داخل این پوشه یک فایل با نام cm-redirect-by-role.php ایجاد کنید. داخل این فایل، ابتدا اطلاعات پایه‌ای که در قسمت هدر افزونه‌ها باید باشند را وارد می‌کنیم.

 

مکان پیش‌فرضی که کاربر می‌تواند از طریق آن وارد سایت ورپرسی شما شود، http://sitehshoma.com/wp-login.php می‌باشد. وقتی که از آن مکان وارد سایت می‌شوید، وردپرس شما را به صفحه پیشخوان می‌برد.

این به معنا می‌باشد که بخش مدیریت وردپرس راه‌اندازی می‌شود و شما احتیاج به یک admin action دارید تا کاربر را شناسایی کنید. از آنجایی که اک‌شِنِ admin_init در زمانی اجرا می‌شود که به اطلاعات کاربر دسترسی پیدا کردیم ولی هنوز کاربر چیزی در پیشخوان خود نمی‌بیند، پس بهتر است به اصطلاح این اک‌شِن را hook  کنیم.

استفاده از اک‌شِنِ admin_init به این معناست که  علاوه بر کاربرانی که قصد ورود به سات‌تان را دارند، کاربران وارد شده به سایت نیز در صورتی که قصد ورود به بخش مدیریت وردپرس را داشته باشند، به صفحه مورد نظرمان هدایت خواهند شد.

خوب اجازه دهید نگاهی به تکه کدمان بیاندازیم. در مثال زیر تمام کاربران با نقش کاربری “مشترک” (subscriber) را هدایت خواهیم کرد ولی می‌توانید بجای آن هر نقش کاربری دیگری که مد نظرتان می‌باشد را وارد نمایید.

 

این پروسه را با دریافت اطلاعات کاربر کنونی شروع می‌کنیم که برای این کار از دستور ()wp_get_current_user استفاده کردیم. با استفاده از آن نام نقش کاربریِ کاربر کنونی را در متغیر role_name$ ذخیره می‌کنیم.

سپس با دستور if بررسی می‌کنیم که آیا role_name$ با نقش کاربری مد نظر ما تطابق دارد یا خیر. در صورتی که تطابق داشته باشد، با استفاده از دستور wp_redirect کاربر را به صفحه مورد نظرمان هدایت می‌کنیم.

با وجود اینکه تا همین مرحله افزونه کار خود را خواهد کرد، اما باید یک مورد دیگر نیز به آن اضافه کنیم. باید آن را از نظر AJAX امن کنیم.

زمانی که می‌خواهید در وردپرس فراخوانی‌های AJAX انجام دهید، بهتر است همیشه فایل مسیریاب AJAX وردپرس را فراخوانی کنید که داخل بخش مدیریت وردپرس می‌باشد. اگر کدهای‌مان را به همین صورت که در بالا آمده بگذاریم، هر فراخوانی AJAX که با نقش کاربری استفاده شده در کدهای ما انجام شود، رد خواهد شد چون که به شرطی که در کد گذاشتیم برخورد خواهد کرد و هدایت خواهد شد.

برای رفع این مشکل ابتدا باید بررسی کنیم که آیا در حال حاظر فراخوانی AJAX انجام می‌دهیم یا نه، که در صورتی که در حال فراخوانی بودیم، بخش چک کردن و هدایت کاربر انجام نشود.

 

و به این صورت به راحتی می‌توانید هر نقش کاربری که خواستید را به هر مکان از سایت‌تان هدایت کنید.

امیدوارم این آموزش به دردتان خورده باشد و استفاده لازم را برده باشید.

 

 

بازنشر توسط وردپرس نوت | منبع: Dtuts.net

به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

من سعید مسلمی هستم. در وردپرس نوت میتونید تجربه ها و مقالات ترجمه شده توسط من درباره وردپرس رو بخونید. رشته‌ی تحصیلیم مخابرات هست که هیچ ربطی به تخصص هام در زمینه وب نداره :) توضیح: نوشته های موجود در دسته‌ی دایرکتوری، نوشته‌ی دایرکتِ وردپرس نوت نیست و از سایت های دیگر جمع آوری شده است.

در مورد این مطلب، یک نظر ثبت کنید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.