9 تصور اشتباه درباره وردپرس

1

با توجه به بررسی های اخیر، طراحی 21.2 درصد از تمام وبسایت ها در اینترنت توسط وردپرس آن را به محبوب ترین سیستم مدیریت محتوا تبدیل میکند. با وجود همه ی این ها، هنوز هم کسانی هستند که اطلاعات بسیار کمی درباره آن دارند. پس از صحبت با افراد زیادی که با این پلتفرم آشنا نیستند، فهمیدیم که تصورات غلط بسیار رایجی درباره وردپرس وجود دارد. معمولا این تصورات غلط بر پایه ی آنچه که از دیگران شنیده اند هستند به جای این که خودشان وردپرس را امتحان کنند. در این مقاله ی وردپرس نوت ما سعی میکنیم به بعضی از تصورات غلط رایج درباره وردپرس اشاره کنیم. امیدواریم که این مقاله مسائلی را برای بعضی از کاربران جدید که برای پیوستن به جامعه عالی وردپرس بی میل هستند روشن کند.

1.  وردپرس فقط یک ابزار وبلاگ نویسی است

این یکی از رایج ترین تصورات اشتباه تاکنون است. در حالی که وردپرس به عنوان یک پلتفرم وبلاگ نویسی آغاز شروع به کار کرده است، اما حالا تکامل یافته است. امروز، وردپرس یک نرم افزار تحت وب است و میتواند برای ایجاد هر نوع وبسایت از جمله وبلاگ ها استفاده شود اما به آنها محدود نمیشود. از هر 6 وبسایت در اینترنت یکی با استفاده از وردپرس ساخته شده است و تعداد زیادی از این وبسایت ها وبلاگ نیستند. وردپرس در وبسایت های تجارت الکترونیک، سایت های شرکت های بزرگ، اخبار آنلاین و مجلات و تقریبا در تمام صنایع و دسته بندی ها استفاده شده است. وردپرس توسط دولت ها، شرکت های غیر دولتی و بسیاری از شرکت های Fortune 500 استفاده شده است.

2. وردپرس امن نیست

وردپرس امن است، و این یکی از دلایل محبوبیت آن است. وردپرس یک نرم افزار منبع باز (open source) است و این به این معنی است که کد منبع آن برای هرکسی به منظور مطالعه و پیدا کردن نقاط ضعف امنیتی به صورت آنلاین در دسترس است.

وردپرس بسیار انعطاف پذیر است، و امنیت آن میتواند با در نظر گرفتن چند مرحله اضافی بیشتر شود. تروجان و یا حملات DDOS در تمام وب رایج هستند و فقط به وردپرس محدود نمیشوند؛ به همین دلیل است که خدمات امنیتی تخصصی مانند Sucuri که ارائه دهنده سرویس مانیتورینگ است برای محافظت در برابر تهدیدات رایج وب وجود دارند. شما میتوانید با استفاده کردن از رمزعبور های قوی و دنبال کردن بعضی از شیوه ها سایت های وردپرس خود را امن تر کنید.

3. وردپرس تجارت الکترونیک را پشتیبانی نمیکند

برخلاف راه حل های میزبانی دیگر، وردپرس به صورت پیش فرض یک سبد خرید یا درگاه پرداخت ندارد؛ اگرچه پلاگین های بسیاری وجود دارند که به شما اجازه میدهند تا وبسایت تجارت الکترونیک خودتان را توسط وردپرس ایجاد کنید. اگر میخواهید کالاهای فیزیکی یا دانلودهای دیجیتال خودتان را بفروشید، میتوانید به راحتی از پلاگین ها برای رسیدن به اهدافتان استفاده کنید.

پلاگین های تجارت الکترونیکی معروف وردپرس:

4. آینده ی وردپرس نامشخص است

یکی دیگر از اشتباهات رایج میان بعضی از افراد این است که اگر وردپرس رایگان است، چه تضمینی وجود دارد که به طور ناگهانی ناپدید نشود؟

وردپرس تنها توسط یک نفر توسعه نیافته است، بلکه یک جامعه از توسعه دهندگان پرشور و حرفه ای آن را توسعه داده اند. هزاران نفر وجود دارند که با کسب و کار های بزرگ و کوچک فروش محصولات و خدمات توسط وردپرس فعالیت میکنند. بسیاری از این شرکت ها به صورت فعال در جامعه وردپرس شرکت میکنند.

جامعه وردپرس فقط یک شرکت، شخص یا گروه کوچک نیست که به طور ناگهانی ناپدید شود بلکه از هزاران نفر از مردم در سراسر جهان تشکیل شده است. در حالی که خود وردپرس رایگان است، این اکوسیستم به تنهایی میلیون ها دلار از درآمد سالانه برای تجارت های مربوط را ایجاد میکند.

به طور خلاصه، وردپرس قصد ندارد جایی برود و آینده ی آن روشن است.

5. پشتیبانی بسیار محدودی برای وردپرس وجود دارد

یکی دیگر از نگرانی های مشترک بیان شده توسط بعضی از کاربران در سطح مبتدی این است که از آنجایی که آنها برای استفاده از وردپرس پولی به کسی پرداخت نمیکنند، زمانی که به پشتیبانی نیاز دارند هیچ کسی نیست که به آنها کمک کند.

درست است که وردپرس یک نرم افزار منبع باز است، اما گزینه های پشتیبانی زیادی دارد. پشتیبانی رایگان از طریق مستندات گسترده وردپرس، انجمن های پشتیبانی و چت روم های IRC در دسترس است. با این حال اگر شما با پرداختن پول احساس راحتی بیشتری میکنید، تعداد زیادی از توسعه دهندگان وردپرس، نمایندگی ها و کسب و کارها وجود دارند که به شما پشتیبانی در ازای پرداخت پول ارائه میدهند.

6. وردپرس رایگان است پس باید کیفیت پایینی داشته باشد

وردپرس تنها توسط یک فرد یا یک تیم کوچک توسعه نیافته است بلکه توسط یک جامعه ی بزرگ، توسعه یافته و هزاران نفر با کسب و کارهای بزرگ و کوچک از آن استفاده کرده اند. کد منبع آن برای برای مطالعه، موشکافی و بررسی کیفیت آن برای هرکسی در دسترس است. وردپرس بهترین شیوه های برنامه نویسی را دنبال میکند و به آنها پایبند است. کدهای آن بسیار قابل اطمینان، در دسترس و رایگان است؛ وردپرس همچنین یک سیستم انتشار هنر با یک رابط بسیار ساده برای استفاده است. برای همین است که وردپرس به شدت محبوب و بسیار جلوتر از سایر سیستم های مدیریت محتوا در جهان است.

وردپرس توسط بعضی از بزرگترین برندهای دنیا از جمله CNN، Microsoft، Adobe، The New York Times و بسیاری از برندهای دیگر استفاده شده است.

7. تمام سایت های وردپرسی شبیه هم هستند

یک تصور اشتباه رایج میان کاربران نا آشنا این است که تمام سایت های وردپرس شبیه هم هستند. وردپرس از قالب هایی استفده میکند که  ظاهر هر سایت طراحی شده را کنترل میکند و هزاران قالب وردپرس در دسترس است. بسیاری از آنها رایگان هستند و بعضی دیگر با قیمت کمی در دسترس هستند.

فروشگاه های قالب های وردپرسی مانند StudioPress، Elegant Themes، Themefuse و بسیاری دیگر وجود دارند که قالب های وردپرس طراحی شده برای تمام انواع وبسایت ها را میفروشند. این قالب ها گزینه های سفارشی سازی خودشان را دارند و شما میتوانید رنگ و طرح آنها را عوض کنید و لوگوی خودتان یا هر چیز دیگری که میخواهید را به آنها اضافه کنید.

به این ترتیب، هر توسعه دهنده به راحتی میتواند سایت وردپرسی خودش را آن طور که میخواهد شخصی سازی کند.

wordpress-themes

8. وردپرس برای مبتدی هاست

یکی دیگر از تصورات غلط متداول این است که ما اغلب از کاربرانی که اطلاعات زیادی در مورد وردپرس ندارند میشنویم که وردپرس برای کاربران سطح مبتدی که چیزی درباره CSS، HTML و یا برنامه نویسی نمیدانند مناسب تر است؛ این کاملا درست نیست. در حالی که استفاده از وردپرس برای مبتدیانی که هیچ گونه مهارت کدنویسی ندارند آسان است اما توسط شرکت ها، تجارت ها، توسعه دهندگان و برنامه نویسان هم استفاده میشود.

وردپرس بین مبتدیان و کاربران حرفه ای به یک اندازه محبوب است. بهترین قسمت برای مبتدیان این است که آنها میتوانند بدون یادگرفتن هیچ گونه مهارت برنامه نویسی یا طراحی وب، وبسایت خودشان را ایجاد کنند؛ برای توسعه دهندگان، وردپرس انعطاف پذیری زیادی برای گسترش نرم افزار با استفاده از کدهای سفارشی، پلاگین ها و پوسته ها فراهم میکند.

9. وردپرس برای سایت های بزرگ (با حجم زیاد) مناسب نیست

این تصور توسط توسعه دهندگانی از جوامع دیگر که موفق به اقرار این که وردپرس بعضی از محبوب ترین وبسایت های اینترنت را طراحی میکند نمیشوند معمول شده است. wordpress.com نهمین وبسایت محبوب در جهان است. وردپرس سایت هایی با ترافیک بالا مثل TechCrunch، TheNextWeb، Wired و List25 را طراحی کرده است.

امیدواریم که این مقاله به روشن شدن بعضی از اشتباهات متداول درباره وردپرس کمک کرده باشد. اگر کسی را میشناسید که به این اشتباهات رایج باور دارد لطفا این مقاله را برایش بفرستید! شما با چه اشتباه متداولی درباره وردپرس برخورد کرده اید؟ در قسمت نظرات برای ما بنویسید.

پی نوشت: در W3 Techs Usage Stats به آمار “21.2 درصد از تمام وبسایت های اینترنت توسط وردپرس طراحی شده اند” اشاره شده است.

به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

مرضیه ترابی هستم، 19 ساله، علاقمند به طراحی وب و تکنولوژی های روز. در وردپرس نوت مقاله هایی که ترجمه کردم رو میخونید!

۱ دیدگاه

در مورد این مطلب، یک نظر ثبت کنید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.